Oficjalne forum gry Speedway-World
Nic nie macie do powiedzenia? - Wersja do druku

+- Oficjalne forum gry Speedway-World (https://speedway-world.pl/forum)
+-- Dział: Pozostałe (https://speedway-world.pl/forum/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Archiwum (https://speedway-world.pl/forum/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Wątek: Nic nie macie do powiedzenia? (/showthread.php?tid=1906)

Strony: 1 2 3


Nic nie macie do powiedzenia? - AssAssin - 2012-07-16

Ponownie nawiązuje to tematu szkółki,bo niestety brak jakiejkolwiek wypowiedzi,więc przenoszę ten temat tutaj...Osobiście uważam to jak na razie za największe przewinienie w tej grze i karygodny błąd.
Poczytajcie to a może znajdziecie chwilę że by wyrazić swoje zdanie...


RE: SZKÓŁKA JUNIORSKA

Od ostatniego skoku mineło 16 dni(6 jniorów trenowało-ale tylko 4 trenuje teraz bo nowe zasady trenowania juniorów niestety nie pozwalają na trening wiekszej liczby juniorow nie tracac przy tym zbyt wielkiej kwoty pieniedzy...oczywiscie mowie tu o tej szrej strefie,ktora w stosunku do starszych graczy przez dlugi czas nie bedzie stac na rozbudowe szkolki,wynajecie 2 trenerow tak zeby tych zawodnikow,ktorych sie chce lepiej trenowac-trenowac lepiej a tych ktorych sie nie chce lepiej trenowac-trenowac gorzej na co pozwalaly stare zasady treningu(moglem przeznaczyc na 6 juniorow ta sama kwote i trenowac ich wszystkich,teraz te koszty się zwiekszaja,albo nie trenuje sie wszystkich...wcześniej wedlug uznania mozna bylo indywidualnie ustawic trening zawodnika...).No zeby bylo tak jak wczesnie musze miec dwoch trenerow(jeden lepszy ktory trenuje tych lepszych i drugi gorszy dla tych gorszych),zebym mial dwoch trenerow musze miec 5 poziom szkółki,zeby miec 5 poziom(mam 1szy bo darmowy) szkółki muszę zapłacić jeszcze tylko 3,5mln zł...ktos moze powiedzieć ze rozbudowa stadionu duzo daje Oczko te 3,5mln to na biletach przez 3 sezony moze zarobie...ktos powie transfery,ale jak wydam na transfery to skad mam miec na rozbudwe szkolki,rozbudowe stadionu,do tego dochodzą ewentualne przedłużenia transferów co już wogóle jest totalnym s-f!!!...teraz wydam na obóz i na przyszły sezon jestem bez kasy...co sprzedam swoich najlepszych zawodników i co mam rozbudować szkółkę czy kupić nowych zawodników żeby ich sprzedać za 2 miesiące żeby mieć na drugi poziom szkółki...
I tak moze w koncu ktos jasno i prosto wyjasni na jakiej zasdzie sa te skoki i nie oczekuje odpowiedzi "losowo"...może ktoś cos logicznego powie...Podobno byly skoki w szkolce juniorow tylko nie bylo tego widac graficznie to czyli jesli bezie teraz skok to zobacze jednego dnia powiedzmy +2 T,+2 S ???tak czy nie tak???o ile oczywiście ten skok nastąpi...moze zrobicie podwojna opcje na starych zasadach i na nowych zasadach trening juniorow,gdzie skoki były każdego tygodnia i ten trening miał jakiś sens,bo jak na razie to to wszystko zmierz w kierunku dobrobytu dla najstarszych graczy i postęp w grze jest zdecydowanie uzależniony tylko od tego kto najwcześniej grał i kto najszybciej dorobił sie kasy...Powiem prościej...kasa robi kase i tak oto jesli ja zaczynam z milionem to nie dorobie się takich pieniedzy po roku do ktorych doszli najstarsi gracze,czyli moje znaczenie w grze będzie jeszcze miejsze po z kazdym rokiem kapital starszej grupy graczy bedzie rosl 4-5krotnie szybciej i nigdy nie dojdzie do konkurencji,wszystko jest poprawiane,udoskonalane ale ceny dla wszystkich są jednakowe...zacznie powoli panować monopol i stworzenie dwoch grup,biedoty i biznesmenow...tak niestety dochodzi w wielu menagerach z czasem...
A tak nawiasem gracze,którzy nie posiadają jeszcze 2 poziomu szkółki juniorów,a mający w szkółce więcej niż dwóch juniorów mogą wyzerować nakład na szkółkę w opcji księgowość.Zawsze to jakaś oszczędność...


No cóż jeśli dobrze się doczytałem mając juniora 5 talent poziom szkółki 1 i trenera byłego żużlowca grząski to skok prowadzenia i techniki będę miał co 24 dni...świetnie...
*wiek * *12 / *13 / *14 / *15 / *16
Talent 1 50,00 52,00 54,00 56,00 57,00
Talent 2 48,00 50,00 52,00 54,00 56,00
Talent 3 43,00 44,00 46,00 48,00 50,00
Talent 4 34,00 39,00 42,00 45,00 48,00
Talent 5 30,00 36,00 39,00 43,00 46,00 - no cóż teraz rozumiem te ostatnie moje dwa beztalencia z talentem 5(15 i 14 lat)ze średnią 46-47...Ze starej szkółki mam 13 latków z talentem 4,którzy mają średnią 50...ach cóż za błąd prawda że na takim etapie gry ma się przyzwoitych juniorów...
Biorąc pod uwagę że nikt ze swieżych graczy(tych co doszli nie dawno czy nawet 5 miesięcy temu) nie jest w stanie po dwóch miesiącach osiągnąć 4-5 poziomu szkółki(jak to było z początków gry-wystarczy poczytać forum)...zastanawiam się który poziom Ci gracze mają teraz?może już nie muszą rozbudowywać szkółki...teraz wystarczy masowo trenować juniorów i zbijać gotóweczkę...tak teraz wyglądają początki nowych graczy,zero szans na rywalizację...wstrzymuje się praktycznie rozwój juniorów u graczy z najmniejszym stażem gry i nie tylko...szanse pozostawia się tym co mają już największy staż,którzy zdążyli rozbudować szkółkę,która już pozwala na masowy trening juniorów...
Jeżeli nie jest się w stanie utrzymać poziom w miarę uczciwej rywalizacji tylko rzuca się kłody pod nogi tym z najmniejszym stażem a preferuje się rywalizację na poziomie graczy ze stażem 1,5-2 letnim i oczywiście więcej gdzie zdobycie 5 poziomu po 2 miesiącach gry nie było aż takim wielkim wyczynem...który z graczy grających od 2-3 miesięcy ma przynajmniej 3 poziom,ilu takich się znajdzie...Dlaczego ci najmłodsi stażem gracze nie mają równych szans na rozwijanie się jako manager,a wręcz przeciwnie są raczej sprowadzani do parteru...
Jeśli ktoś miał w szkółce 6 juniorów z poziomu 1 to teraz ma ot tak sobie dorzucić 3,5 mln żeby ten stan przywrócić z czym oczywiście żadnych problemów nie mają Ci którzy mają taki poziom już od dawna...Owszem niech sobie jest tempo rozwoju juniora,czym lepszy poziom szkółki tym szybszy trening,szybsze zdobywanie umiejętności nawet ograniczenie trenerów niech sobie będzie,ale odebranie możliwości trenowania większej ilości juniorów dla początkujących graczy i zmniejszenie umiejętności tych juniorów jest równoznaczne z zatrzymaniem rozwoju drużyny i jakiejkolwiek rywalizacji z duchem sportu...
No cóż wielki brawa dla pomysłodawców tego cudownego monopolistycznego pomysłu,to może już lepiej ograniczyć grę do 3 lig,a reszcie podziękować???Drugi SM???Na jakim szczeblu zapadają takie decyzje,które promują tylko graczy,którzy problemów z rozwojem drużyny i szkółki juniorów już nie mają bo ich start w grze był dużo szybszy i łatwiejszy...czym starsza gra tym coraz głupsze pomysły wchodzą do gry,czym starsza tym trudniej się przebić nowszym graczom...zamiast dążyć do sportowej rywalizacji,wyrównywania poziomu gry to wszytko zmierza w zupełnie innym kierunku...
RE: SZKÓŁKA JUNIORSKA
Po wytrenowaniu i zdaniu egzaminów tych którzy byli już w szkółce za nim zapanował monopol na juniorów to Ci którzy mają niższy poziom niż 5 będą mogli trenować tylko dwóch juniorów dopóki nie wymyślicie pożyczki bankowej,z której by mogła skorzystać znaczna ilość graczy...bo zarobienie na czysto 3,5 milionów w tej grze na początkowym etapie gry jest wręcz kosmiczna(tym bardziej że zamyka się możliwość zarobienia takich pieniędzy...w taki sposób)...Ci którzy mają 5-6 juniorów mogą ich jeszcze wytrenować,ale co mają powiedzieć Ci którzy mieli powiedzmy dwóch i prze długi czas będą mieli tylko tych dwóch,za nim św.Mikołaj przyniesie im po 3,5mln Oczko
Ba,ja nawet w pewnym momencie miałem 8 juniorów z czego dwóch zdało egzamin i mam 6ciu(co z tego jeśli wprowadzone ograniczenia nie dają im możliwości rozwoju taki jaki był wcześnie)...po co komu 15latek z talentem 5 ze średnią 46?Za sezon ile będzie miał 47,5-48...Przez następnych 3-4 sezony nie będą więcej warci niż ci teraz - przykładowo taki 16latek z talentem 5 na liście transferowej ze średnią 48-50 ile jest wart?100-200-300tys?...a gdy pojawią się juniorzy z taką ograniczoną średnią to to prze te kila sezonów nie będą za wiele warci...No oczywiście inaczej sprawa wygląda gdy junior ma 13 lat(mimo ograniczenia średniej do 36,00(+/-2) - managerowi posiadającemu w miarę przyzwoity poziom szkółki i dalszej możliwości trenowania 6-8 juniorów(czy nawet więcej,bo jeśli z początków roku 2011 miało się już 4-5 poziom szkółki to już może nie ma potrzeby rozbudowy Oczko nie stanie się żadna krzywda,ich to w rozwoju nie zatrzyma,wręcz da im jeszcze większą przewagę nad biedotą SW,która ma coraz bardziej pod górkę... Sami kiedyś się właśnie tego obawialiście,że gracze grający za rok czy dwa nie będą nieli szansy się przebić,mówię tu do tych co od początku wprowadzaliście zmiany w SW...tego się właśnie doczekaliście... ze 3 tygodnie temu zdał licencję u mnie taki junior:
Fabian Utka 16lat,talent 3(41877) średnia 47.2 sp 68% dośw 0
a takiego sobie kupiłem za 44zł:
Racibor Rzucek 16lat,talent 3(41621) średnia 52 sp 69% dośw 3
a o co mi chodzi?
mając poziom niższy niż 5 mamy możliwość posiadania tylko 2 juniorów w szkółce-dostając takiego zawodnika jak ten pierwszy jaką mamy pewność że kiedy go wywalimy(bo jaki sens jest trzymanie takiego beztalencia)dostaniemy juniora za tydzień a nie za miesiąc i jaka jest pewność że będzie to lepszy junior???Pytanie czy wywalać czy trenować takiego słabeusza(zresztą po co wogóle trenować niech se jest bo szkoda kasy na trening) co już zajmie nam jedno z dwóch wolnych etatów.Przy dwóch miejscach na juniorów,przy tak długim czasie treningu,przy tak niskim poziomie szkółki,przy obniżonej średniej,przy ograniczonej ilości juniorów w szkółce jaki sens ma trenowanie juniorów...?
RE: SZKÓŁKA JUNIORSKA
Pozwolę sobie przytoczyć tu pewien fragment rozmowy(oczywiście na wyższym szczeblu):


A te procentowe prawdopodobienstwo na juniora to na jakiś okres czasu się liczy? czy każdego dnia mając na przykład 11 poziom mam 51% (mała poprawka 53% bo z przydziału za 11 poziom jest 33% + z dofinansowania 20%) szans ze przyjdzie ktos do szkolki?
Przecież w takim tempie nie wyrobimy z ich iloscia... co 2 dzień junior?


To zrobim losowanie juniora raz w tyogdniu np w sobotę i git. Ukppku tak. an długoś ctrenignu ma wpływ talent, wiek oraz poziom danego skila.


Masz na myśli że cotydzień bedzie jeden nowy junior gośćił w szkółce ? Jeżeli tak to git, a jeśli masz na myśli takie losowanie jak teraz codziennie sie odbywa to nawet o tym nie myśl


Popieram ........ Co to za problem że przy 15 poziomie szkółki będzie szansa że co drugi dzień przyjdzie nowy junior ?? Może się okazać że będzie to junior kompletne dno, a więc i tak się go zaraz wyrzuci, więc ja jestem za tym żeby losowano codziennie i szanse na przyjście byłby takie jak ......... podał. Pozatym każda szkółka ma swoją "pojemność" więc będą przychodzili tylko do momentu jej zapełnienia, a później to już od nas zależy czy wolimy trzymać to co do tej pory przyszło czy może jednak pozbyć się najsłabszego ogniwa i czekać na perełkę.

Ja podważam jednak po raz kolejny (już wcześniej rozmawiałem o tym ze .......) problem długości czasu na oczekiwanie skoku. Obecnie w szkółce zawodnik przy pełnym dofinansowaniu i max talenice na przetrenowanie jednego skila potrzebuje ok. 7-8 dni treningowych, czy zmieniając ten czas na 17 dni czyli o 100 % nie strzelimy sobie w stopę ?? Może okazać się że to co wyjdzie ze szkółki to będzie totalne dno !! Proponuję zatem przemyśleć dokładnie bo całość zamysłu szkółki jest rewelacyjna i szkoda by było ją zepsuć przez takie niedopatrzenie. Moje pytanie brzmi czy ktoś kto tworzył ten projekt obliczał przypuszczalnie przy różnych założeniach z jakimi skilami zawodnik wyjdzie ze szkółki ??


Tak przebiega mniej więcej podejmowanie decyzji co jest dobre dla wyższych lig...



Dałbym sobie rękę uciąć że zostały naniesione poprawki...
Z tego co wcześniej widniało w tabeli od 1-4 poziomu w szkółce można było mieć 2 juniorów,a dopiero od 5 poziomu szkółki było dostępnych 6 juniorów...coś się zmieniło przez noc że jest inaczej???

A wracają do przytoczonego fragmentu rozmowy...Wiele osób nie wie jak się podejmuje decyzje w SW...Rozmawiają Ci których jest stać na takie zmiany i nie mają z nimi zbyt wielu problemów,jest tylko docieranie i ustalanie żeby było ok dla elity...


14latek talent 5 skoki: 22.06 +2 T | 18.06 +3 S | 13.06 +3 St - dobrze zapowiadający się junior(szansa na dobry transfer,na możliwość rozbudowy szkółki)...na nowych zasadach...nie możliwe,jego wartość spadnie 3 krotnie...z czego pytam grzecznie mamy brać pieniądze na rozwój szkółki jak się Nam nóż w plecy wbija...Starym wyjadaczom nie odpowiadały te same zasdy obowiązujące dla wszystkich???Raczej nie...gracze z niższej półki nawet chyba nie byli pytani o zdanie...Ci co mają 6,10 poziom i wyżej mają zlewę na tych,których nie stać nawet na obozy dla zawodników...co dopiero o rozbudowie szkółki...sporo się dzisiaj naczytałem jak się podejmuje takie decyzje...żal...to samo co w eSeMie,żądzi kasa...i elita...


RE: Nic nie macie do powiedzenia? - Hyziu - 2012-07-17

Cytat:Od ostatniego skoku mineło 16 dni(6 jniorów trenowało-ale tylko 4 trenuje teraz bo nowe zasady trenowania juniorów niestety nie pozwalają na trening wiekszej liczby juniorow nie tracac przy tym zbyt wielkiej kwoty pieniedzy...oczywiscie mowie tu o tej szrej strefie,ktora w stosunku do starszych graczy przez dlugi czas nie bedzie stac na rozbudowe szkolki,wynajecie 2 trenerow tak zeby tych zawodnikow,ktorych sie chce lepiej trenowac-trenowac lepiej a tych ktorych sie nie chce lepiej trenowac-trenowac gorzej na co pozwalaly stare zasady treningu(moglem przeznaczyc na 6 juniorow ta sama kwote i trenowac ich wszystkich,teraz te koszty się zwiekszaja,albo nie trenuje sie wszystkich...wcześniej wedlug uznania mozna bylo indywidualnie ustawic trening zawodnika...).No zeby bylo tak jak wczesnie musze miec dwoch trenerow(jeden lepszy ktory trenuje tych lepszych i drugi gorszy dla tych gorszych),zebym mial dwoch trenerow musze miec 5 poziom szkółki,zeby miec 5 poziom(mam 1szy bo darmowy) szkółki muszę zapłacić jeszcze tylko 3,5mln zł...ktos moze powiedzieć ze rozbudowa stadionu duzo daje Oczko te 3,5mln to na biletach przez 3 sezony moze zarobie...ktos powie transfery,ale jak wydam na transfery to skad mam miec na rozbudwe szkolki,rozbudowe stadionu,do tego dochodzą ewentualne przedłużenia transferów co już wogóle jest totalnym s-f!!!...teraz wydam na obóz i na przyszły sezon jestem bez kasy...co sprzedam swoich najlepszych zawodników i co mam rozbudować szkółkę czy kupić nowych zawodników żeby ich sprzedać za 2 miesiące żeby mieć na drugi poziom szkółki...
I tak moze w koncu ktos jasno i prosto wyjasni na jakiej zasdzie sa te skoki i nie oczekuje odpowiedzi "losowo"...może ktoś cos logicznego powie..

Na początek może odniosę się do tej części twojej wypowiedzi.
Tak więc piszesz bzdury kolego. W szkółce trenują wszyscy zawodnicy bez względu na to czy masz zatrudnionego trenera czy też, ale widać nie potrafisz czytać z uwagą to co było napisane.
Po drugie koszty obecnie trenowania nawet się zmniejszyły ponieważ do tej pory za najwyższe przyspieszenie treningu trzeba było za juniora zapłacić 5000 zł dziennie, teraz zatrudniając Trenera byłego żużlowca (20000 na tydzień za jednego juniora) płaci się 4000 zł dziennie i może on trenować dowolną ilość juniorów, jego trening skutkuje przyspieszeniem treningu o 4 dni. Jeśli natomiast nie wybierzesz go jako trenera dla danego szkółkowicza to będzie go trenował "Pan Zdzichu" i będzie wówczas trenować normalnym tokiem bez żadnego przyspieszenia, ale też bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Jeżeli chodzi o poziom szkółki to obecnie najwyższy poziom rozbudowy z tego co mi wiadomo to poziom 11 i nie posiada go żaden manager z E-lity tylko ktoś z niższej ligi więc jak widać można rozbudować szkółkę rozpoczynając nieco później grę. Jasne że tym co zaczynają teraz jest trudniej, ale każdy tylko potrafi narzekać bo najlepiej chciałby mieć podane wszystko na tacy i najlepiej 30 mln na koncie. Nie da się tak niestety, trzeba małymi kroczkami sobie radzić, a nie tylko narzekać. Tak z ciekawości zapytam jaką drużynę prowadzisz bo pod nickiem z forum to są 3 drużyny które już nie są aktywne, więc coś chyba z tobą jest nie tak skoro już 3 razy próbowałeś i tak szybko dawałeś za wygraną.

Jeżeli chodzi o szybkość trenowania juniorów w szkółce to do tej pory skoki były co ok. 25-30 dni ( 3 skoki jeden po drugim) obecnie trenują równocześnie dwa skile każdego dnia zatem skoki będą jeszcze częściej więc nikt nie strzela sobie w stopę. Szkółka dopiero weszła w życie i tak naprawdę każdy z nas doświadczy wszystkiego na nowo.
To że był błąd i nie pokazało skoków, które de-facto się były no cóż zdarza się najlepszym popełniać błędy, a nie myli się ten co nic nie robi.

Tyle ode mnie na pozostałe głupie docinki o elicie itp. odpowiadać nie mam zamiaru. Trzeba było zacząć jak my wtedy byś zobaczył czy jest tak kolorowo Oczko



RE: Nic nie macie do powiedzenia? - AssAssin - 2012-07-17

Cytat:Na początek może odniosę się do tej części twojej wypowiedzi.
Tak więc piszesz bzdury kolego. W szkółce trenują wszyscy zawodnicy bez względu na to czy masz zatrudnionego trenera czy też, ale widać nie potrafisz czytać z uwagą to co było napisane.
Po drugie koszty obecnie trenowania nawet się zmniejszyły ponieważ do tej pory za najwyższe przyspieszenie treningu trzeba było za juniora zapłacić 5000 zł dziennie, teraz zatrudniając Trenera byłego żużlowca (20000 na tydzień za jednego juniora) płaci się 4000 zł dziennie i może on trenować dowolną ilość juniorów, jego trening skutkuje przyspieszeniem treningu o 4 dni. Jeśli natomiast nie wybierzesz go jako trenera dla danego szkółkowicza to będzie go trenował "Pan Zdzichu" i będzie wówczas trenować normalnym tokiem bez żadnego przyspieszenia, ale też bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Wyobraź sobie że dokładnie przeczytałem zbyt wiele...
Jeśli w szkółce miałem 6 zawodników(przeznaczyłem na nich 15tys i kazdy z nich w lepszym czy gorszym stopniu był finansowany(czyli każdemu według swojego uznania ustawiałem jakie ma mieć przyśpieszenie treningu),to teraz jezeli chce zeby kazdy z nich byl finansowany musze placic 24tyś dziennie a nie 15...bo nie mam rozwinętej szkółki żeby sobie zatrudnić dodatkowego trenera,ktoremy bede placił mniej).



Cytat:Jeżeli chodzi o poziom szkółki to obecnie najwyższy poziom rozbudowy z tego co mi wiadomo to poziom 11 i nie posiada go żaden manager z E-lity tylko ktoś z niższej ligi więc jak widać można rozbudować szkółkę rozpoczynając nieco później grę. Jasne że tym co zaczynają teraz jest trudniej, ale każdy tylko potrafi narzekać bo najlepiej chciałby mieć podane wszystko na tacy i najlepiej 30 mln na koncie. Nie da się tak niestety, trzeba małymi kroczkami sobie radzić, a nie tylko narzekać. Tak z ciekawości zapytam jaką drużynę prowadzisz bo pod nickiem z forum to są 3 drużyny które już nie są aktywne, więc coś chyba z tobą jest nie tak skoro już 3 razy próbowałeś i tak szybko dawałeś za wygraną.

Słowo E-lita nie oznacza ekstraligowców...Mniej więcej to Ci którzy grają już od dawna i takie zmiany na nich nie wpływają na gorsze.
Jaki masz stopień szkółki,ilu mozesz miec trenerow,ilu mozesz miec juniorow i jak czesto mozesz sobie wywalac tych juniorow,bo majac mozliwosc posiadania 8-11 juniorow mozesz sobie ich zmieniac jak rekawiczki...Ja teraz zeby miec 3 musze wywalic 500koła,żeby mieć 4 już 1.250.000,5 juniorów 2.000.000. i żeby dojść do tego stanu który był przed zmianami czyli 6 juniorów w szkółce(miałem nawet 8,ale żeby miec już 8 to już trzeba byc milionerem w tej grze...) muszę ot tak sobie wydać 3.500.000!!!
I mógłbyś tak nie wyolbrzymiać...nikt na tacy nie chce mieć niczego podane ani 30 mln...Nie mówię tylko za siebie tylko za tych co się wolą raczej nie wychylać,za tych,którym będzie coraz gorzej,bo SW pomału zmienia się w SM(4 lat mnie coś nauczyło)...tylko tego nie dostrzega ta grupa,której takie zmiany nie będą raczej stwarzać większych problemów finansowych...Czemu w takim razie wszyscy nie zaczną od nowa rozbudowę szkółki od poziomu 1? Będzie sprawiedliwie...
Głównie chodzi o to że wcześniej każdy mógł mieć w szkółce wielu zawodników,mógł słabszych wyrzucać i czekać na lepszego trenując już powiedzmy 4 czy 6 juniorów...bez inwestowania w szkółkę(na to mogła przyjść pora kiedy każdy z początkujących mógł się czegoś dorobić-głównie dzięki posiadaniu takiej szkółki jak mogą mieć teraz tylko Ci,którzy którzy szkółkę już mają rozbudowaną i nie będą mieć problemów związanych z rozwijaniem większej ilości juniorów...To tak jakby ktoś zabrał Ci połowę Twojej pensji i jeszcze kazał zapłacić.
Pytam,komu służą te zmiany bo chyba nie tym co grają najkrócej???

A co do nicka z forum...nick pozostał po pierwszej drużynie jaką prowadziłem i postąpiłem jak wielu,którzy robili to samo(potraktowałem to jako nauka i poznawanie zasad w grze),poprosiłem o nową drużynę-drugą drużynę,którą otrzymałem(rozumiem że działa to losowo)nie nadawała się do prowadzenia,z całego składu było chyba dwóch zawodników,którzy nadawali się do składu(podam przykład-jeśli mam jeszcze teraz 3 zawodników,którzy w końcu z końcem sezonu odejdą ze składu to przy tej,która się nie nadawała miałbym ich 8-9),więc poprosiłem o kolejne usuniecie konta...otrzymałem drużynę zbliżoną do tej 1szej i ją prowadzę teraz...ta trzecia drużyna jest nie moja(zbieżność nicków)


Cytat:Jeżeli chodzi o szybkość trenowania juniorów w szkółce to do tej pory skoki były co ok. 25-30 dni ( 3 skoki jeden po drugim) obecnie trenują równocześnie dwa skile każdego dnia zatem skoki będą jeszcze częściej więc nikt nie strzela sobie w stopę. Szkółka dopiero weszła w życie i tak naprawdę każdy z nas doświadczy wszystkiego na nowo.
To że był błąd i nie pokazało skoków, które de-facto się były no cóż zdarza się najlepszym popełniać błędy, a nie myli się ten co nic nie robi.

Dobrze by było żeby takie błędy się nie powtarzały,bo w takich przypadkach nikomu się nie da udowodnić że te skoki były...Zresztą mało powstaje błędów(i ogólnych i indywidualnych...a to cos komus nie naliczyło,a to,coś komuś znikneło itd...tego się nie wyeliminuje niestety zawsze będą błędy)...
No cóż,skoki porównam sobie po upływie dwóch miesięcy...i zobaczymy jak to wygląda.
I niestety nie każdy doświadczy wszystkiego na nowo,Ciebie to po kieszeni nie uderzy,Ty nie stracisz możliwości trenowania większej ilości juniorów,dalej będziesz trenował 6-10(nie wiem ilu tam możesz mieć) i nie musisz mieć ekstara 3,5 mln żeby mieć więcej juniorów w szkółce(ja przez jakiś czas też jeszcze nie,bo nie wyrzucałem za bardzo juniorów,ale co mają powiedzieć Ci którzy mają poziom 1 jak ja czy nawet 2gi i maja teraz dwóch juniorów?).Jeżeli już się zabiera możliwość trenowania większej ilości juniorów to dlaczego tylko tym co nie mają wystarczająco rozbudowanej szkółki?Czemu nie jest to na równych zasadch i Ty np.nie zaczynasz rozbudowy również od poziomu 1?Za rok również można tak zrobić znowu zmienić liczby...bedę miał poziom 5ty,6 juniorów,wystarczy dodać kolejne 5 poziomów do rozbudowy,przestawic liczby i znowu skończę na 2 juniorach w szkółce...

Cytat:Tyle ode mnie na pozostałe głupie docinki o elicie itp. odpowiadać nie mam zamiaru. Trzeba było zacząć jak my wtedy byś zobaczył czy jest tak kolorowo

Wtedy kiedy Ty zacząłeś grać w ciągu 2 miesięcy można było zbudować 4-5 poziom szkółki...powiedz mi jak tego dokonać teraz???Tyb bardziej że się nas odcina od potencjalnych zysków jakim są transfery za dobrego młodzieżowca...Ktoś za miast 6-10(oczywiście zależy od wieku) juniorów na przestrzeni 2-3 sezonów - będzie ich miał 2-3,ale Ciebie i dłużej grających managerów to nie dotyczy,wy będziecie ich klepać masowo dalej,co za tym idzie przepaś między starymi a nowymi graczami będzie jeszcze większa...Więc zdecydowanie poziom rozwoju nowych i starych managerów jest nie porównywalny...
Zacznij od nowa to sam się przekonasz jaka będzie przepaść teraz.
[quote='AssAssin' pid='21630' dateline='1342546191']





RE: Nic nie macie do powiedzenia? - Hyziu - 2012-07-17

Ja mając zatrudnionych 2 trenerów też nie mogę sobie rozłożyć dofinansowania tak jak to było dotychczas i jakoś nie narzekam. Szkółka juniorów polega na selekcji trzeba przebierać odrzucać najsłabsze ogniwa i czekać na kolejną perełkę, bo trzymać na siłę to co wpadnie mija się z celem.
Jak ja zaczynałem to to co przychodziło do szkółki to nie wiem czym to było można nazwać dopiero po jakimś czasie zostało to poprawione więc ci którzy zaczęli później mimo to że wydali na szkółkę o wiele mniej od tych którzy zaczynali przed nimi dostawali do szkółki już na prawdę prawdziwe perełki.

Obecnie posiadam 8 poziom szkółki w rozbudowie i myślę że jak na 2 lata gry to nie wiele. Juniorów mam 7 tyle ile pozwala mi na to poziom szkółki z czego godnych uwagi jest 1 którego mam od 3 sezonów w szkółce i pakuje w niego max kasy.

Nierozumiem dlaczego miałbym dostać po kieszeni i stracić włożone kilka milionów w szkółkę bo nowicjuszom się coś nie podoba ?? Czy mi ktoś coś dał za darmo na początku gry ?? Dorobiłem się i rozbudowałem szkółkę. Nie widze problemu możemy wsyatrtować od 0 poziomu szkółki ale każdy dostaje na konto to co do tej pory włożył w rozbudowę (Były już takie propozycje ze stronych tych ktorzy mają wysoki poziom szkółki żeby tak zrobić).
Ty masz 6 juniorów i wszystkich dorobiłeś sie w starej szkółce, a ja mając starą szkółkę na poziomie 7 miałem w niej aż 3 juniorów i to nie z powodu że przyszli słabi i ich wyrzuciłem tylko po prostu od dawien dawna nikt nie przyszedł. Dopiero po zamianie na nową w ekspresowym tempie dobił mi stan do 7 adeptów. Tobie po zmianie na nową adeptów nie ubyło więc myślę że tylko możesz się cieszyć że za włożone 0k w szkółkę możesz mieć ich 6 tyle co ten który w szkółkę włożył już 5 mln !! Jak dla mnie to jest nie fer wobec takiego managera, ale nie wystaje na forum i nie trąbie żeby wam tych juniorów zabrać !!

Myślisz że w wyższych ligach robi się super kokosy ?? Za mecz ligowy na czysto z biletów mam ok 350-400k, a ty ile masz i jakie ponosisz koszty ?? Jak często wymieniasz motorki ?? Bo ja wymieniam co mecz ligowy po min 3 sztuki dla każdego zawodnika. Niestety takie są realia w wyższych ligach tutaj liczą się detale i żeby nawiązać walkę musisz dysponować co bie świeżutkim motorkiem żeby nie tracić cennych ułamków sekundy.

Ile płacisz zawodnikom za przedłużenie kontraktów ?? Moi liderzy biorą ponad 200k za sezon, a twoi ??

Mówisz że odcinamy tych niżej od transferów. To spójrz może kto do tej pory robi największą kasę na tych juniorach ze szkółki jak nie ci z niższych lig, bo ci z wyższych o ile mają coś ciekawego to zostawiają dla siebie więc nie wypuszczają ich na rynek.

Mówisz o 4 latach doświadczenia w SM, czyli tam grałeś od początku ?? Od której ligi zaczynałes i na której skończyłeś ??



RE: Nic nie macie do powiedzenia? - Vinyll - 2012-07-17

Nie da się wszystkim dogodzić , według mnie nowa szkółka jest spoko mam 2 poziom i 3 juniorów w miarę perspektywicznych więc ich nie wywalam . Gram 2 sezon , ale 1 to totalna porażka nie wiedziałem jak i co i praktycznie go przespałem dopiero w tym zaczołem jakoś wychodzić na swoje . Nie ma co narzekać tylko grać dalej. Jedyne co mnie martwi to brak skoków moich juniorków , ale poczekamy zobaczymy.
pozdrawiam
Vinyll


RE: Nic nie macie do powiedzenia? - AssAssin - 2012-07-18

Piszesz że szkółka polega na selecjii i czekaniu na perełkę(dla wielu z nas raczej polegała,bo jeśli została okrojona na niższych poziomach do 2-3 juniorów to z czego tą selekcję będą robić?).Dla Ciebie perełka to za ile,2mln,3,5?Bo dla mnie szansa na takiego za 1mln to już coś...
Ty posiadasz 8 poziom,też uważam że to nie wiele biorąc pod uwagę że inni dorabiali się 5 poziomu w 2 miesiące...Zresztą gdyby były takie zasady jakie były wcześniej też bym pewnie się nie śpieszył z rozbudową.No cóż Ty przez te dwa lata inwestowałeś w szkółkę,ale ograniczenia juniorów nie miałeś...
Ciężko w to uwierzyć że mając poziom 7 miałeś przez długi okres 3 juniorów i nikt przez długi czas Ci nie dochodził(jaki czas według Ciebie to długi?tydzień,dwa,miesiąc,dwa miesiące?)...Owszem dorobiłem się 6 juniorów i co?I jesteś zdania że mam za dobrze bo ty masz 3ech i powinno się to zmienić...Ci którzy nie mieli takiego szczęścia jak ja i tylu juniorów im nie zostało ze szkółki już tylu przez długi czas nie będą mieć,ale ty w tydzień z 3 dobiłeś do 7 juniorów,a jeśli Ty dobiłeś to podejrzewam że reszta też od górnie dostała tylu na ile poziom pozwala...Owszem mnie po zmianie nie ubyło i żeby było jasne nie mówię za siebie jakbyś jeszcze nie wiedział,staje po stronie tych którzy nie są takimi szczęśliwcami jak ja i długo jeszcze nie będą mieli z czego robić SELEKCJI...
I tak można bez końca walić głową w mur...Co bym nie powiedział to zawsze znajdzie się ktoś kto wie najlepiej...

Cytat:Nierozumiem dlaczego miałbym dostać po kieszeni i stracić włożone kilka milionów w szkółkę bo nowicjuszom się coś nie podoba ??

Oczywiście taki pomysł,który podałem z początkiem rozbudowy szkółki by nie przeszedł,bo dlaczego miałbyś dostać po kieszeni,zawsze te kieszenie można uszczuplić tym początkującym...
Ja nie inwestowałem w szkółkę bo z czego ma inwestować...zrobiłem jeden droższy transfer,opłacę obóz i jestem na 0...
Dostajesz za mecz 350-400 ja chyba jakieś 120 może więcej(teraz jeździłem na wyjeździe i nie mam w historii finansów poprzedniego,więc dokładnie się nie określę),Ty wymieniasz motorki(kazdy Twój zawodnik ma po 3 motory???czy coś źle napisałeś?),a mnie nie stać na wymianę motorków,Twoi liderzy biorą po 200k za przedłużenie kontraktów,też bym chciał żeby było mnie w następnym sezonie stać na przedłużenia kontraktów(musiałem przedłużyć jeden kontrakt z konieczności bo straciłbym tylko zawodnika,przeciętniak a musiałem mu dać za przedłużenie kontraktu 171.518)...
Oczywiście że najczęściej juniorów sprzedają z niższych lig bo z czego mają budować drużynę jak nie ze sprzedaży młodych utalentowanych juniorów,a kto ich najczęściej kupuje???Nie ma się co dziwić że w wyższych ligach najlepszych juniorów się zostawia,bo w tym tkwi moc drużyny.
I teraz widzisz co oznaczać będzie zmniejszenie szkółki juniorów dla niższych lig,nie będą mieli kogo sprzedawać...co za tym idzie nie będą mieli czego inwestować w rozbudowę,a już teraz będą musieli inwestować bo z czego utrzymać drużynę jak nie z juniorów...wszystko sprowadza się do jednego,brak juniorów,brak kasy,brak możliwości rozbudowy szkółki...
Nie grałem od początku w SMa,początki były w 2006 ja zacząłem w 2008 od 6ligi...i nie skończyłem,motam się w 4lidze


RE: Nic nie macie do powiedzenia? - Hyziu - 2012-07-18

Dalsza dyskusja z tobą nie ma sensu.

Cytat:Oczywiście taki pomysł,który podałem z początkiem rozbudowy szkółki by nie przeszedł,bo dlaczego miałbyś dostać po kieszeni,zawsze te kieszenie można uszczuplić tym początkującym...
Ja nie inwestowałem w szkółkę bo z czego ma inwestować...zrobiłem jeden droższy transfer,opłacę obóz i jestem na 0...

Tutaj pokazujesz jak bardzo jesteś stronniczy. WAM początkującym nikt nic nie zabrał z tego czego się dorobiliście czy też nie (choćby fakt pozostawienia juniorów), ale wy bardzo chętnie byście chcieli żeby NAM starym wygom zabrać to czego się dorobiliśmy dzięki naszej pracy i czasowi wkładanemu w tą grę. Dlaczego ?? A no dlatego, że przez swoją nieudolność (Zakładać 3 drużyny bo co chwilę bo to skład mi się nie podoba, bo to roztrwoniłem 2 mln i to jeszcze przez kogoś kto już spędził 3 lata i innym managerze i powinien wiedzieć jak gospodarować finansami) nie potraficie sobie poradzić sami i szukacie furtek żeby się zbliżyć do czołówki.

Na koniec dodam że ja w SM'a zacząłem grać w 2009 i zaczynałem od 8 ligi, Obecnie jestem w 3 lidze z dużymi szansami na awans, więc jak widać wytrwałość i przede wszystkim poświęcony czas procentuje. Podaje swój przykład, ale takich jak ja jest wielu, nawet takich którzy zaczynali dużo czasu po mnie, a daje tobie to za przykład dlatego że użalasz się tylko nad stanem jaki posiadasz zamiast pomyśleć i zrobić coś w kierunku polepszenia go. Bez poświęcenia dużej ilości czasu w managera nic się nie osiągnie, a ci którzy go wkładają to spokojnie 95% z nich zbiera żniwa w późniejszym czasie.

Mówisz że bronisz spraw pozostałych początkujących, tylko jakoś nie widzę aby ktoś z pozostałych się tu odzywał. Kolega Vinyll napisał bardzo mądrze i zobacz on też nie zaczynał razem z nami od samego początku i jakoś nie widzę żeby narzekał. Milczenie pozostałych daje mi sporo do myślenia że to może jednak coś jest nie tak z tobą ?? Może po prostu nie masz smykałki do takich gier i nie warto się już w to bawić ??
Odpowiedz sobie sam. Ja na tym dyskusję kończę.

Dzięki za uwagę.



RE: Nic nie macie do powiedzenia? - Casaletto - 2012-07-18

Co do kosztów szkółki to teraz wzrosły i to bardzo Oczko i Hyziu nie mów, że nie ...


RE: Nic nie macie do powiedzenia? - Hyziu - 2012-07-18

Dlaczego mówisz że wzrosły ?? Proszę o liczby Uśmiech One do mnie przemawiają Uśmiech

Dotychczas było
max dofinansowanie jednego juniora 5k/dziennie x 5 dni = 25k tygodniowo

Obecnie
max dofinansowanie jednego juniora 4k/dziennie x 5 dni = 20k tygodniowo

5k na tydzień oszczędności na jednym juniorze przy max dofinansowaniu, to gdzie tu widzisz wzrost kosztów ??




RE: Nic nie macie do powiedzenia? - Vinyll - 2012-07-18

Tak wyglądają koszty przy max dofinansowaniu , ale jeśli ktoś w starej szkółce nie ustawiał maxa to teraz może go wychodzić drożej. W moim przypadku akurat to oszczędzam na nowej szkółce bo w juniorów inwestowałem maxa (w końcu to moja przyszłość - uważam że nie ma co tu oszczędzać)


RE: Nic nie macie do powiedzenia? - sothis - 2012-07-18

no ja w starej szkółce płaciłem 45tyś dziennie teraz płace 36tyś więc różnica jest spora Uśmiech


RE: Nic nie macie do powiedzenia? - Hyziu - 2012-07-18

No ustalmy coś trzymanie i dofinansowanie adepta za którego po wyjściu ze szkółki dostaniemy grosze i w efekcie okaże się że do niego dopłacaliśmy ( dofinansowanie najniższe 1000 zł w starej szkółce x 5 dni x 16 tygodni to 80k na sezon czyli przy powiedzmy 14 latku który spędzi w szkółce 3 sezony to 240k) nie ma sensu, trzeba takie rzeczy przeliczyć i orientować się w cenach na LT, a jeżeli ktoś ryzykuje bez kalkulacji to już jego strata. Takie moje zdanie.


RE: Nic nie macie do powiedzenia? - AssAssin - 2012-07-18

Cytat:Tutaj pokazujesz jak bardzo jesteś stronniczy. WAM początkującym nikt nic nie zabrał z tego czego się dorobiliście czy też nie (choćby fakt pozostawienia juniorów), ale wy bardzo chętnie byście chcieli żeby NAM starym wygom zabrać to czego się dorobiliśmy dzięki naszej pracy i czasowi wkładanemu w tą grę. Dlaczego ?? A no dlatego, że przez swoją nieudolność (Zakładać 3 drużyny bo co chwilę bo to skład mi się nie podoba, bo to roztrwoniłem 2 mln i to jeszcze przez kogoś kto już spędził 3 lata i innym managerze i powinien wiedzieć jak gospodarować finansami) nie potraficie sobie poradzić sami i szukacie furtek żeby się zbliżyć do czołówki.

Ja nikomu nic nie chce zabierać...czytaj między wierszami...podałem Ci tylko przykład jaki właśnie został wprowadzony,i nie zależy mi na tym żeby Ci zabrać Twoje ciężko zarobione miliony:
zacząłeś grać 2010.09.08 a to Twoje transfery:
1.Wiktor Kamiński 2010-09-21 104 001 zł
2.Mścisław Bogacki 2010-09-21 262 124 zł
3.Remigiusz Piotrowski 2010-09-21 750 000 zł
4. 2010-10-11 487 761 zł
5. 2010-10-11 490 470 zł
W ciągu miesiąca sprzedałeś zawodników za ponad 2mln,a jaki teraz jest start???
Ja do tej pory mam 3 których odejdzie tylko dlatego że się sezon skończy(i pisałem wyraźnie czemu zmieniłem drugą drużynę...miałbym teraz na stanie 8-9 takich zawodników,których do tej pory bym nie sprzedał),więc nie cwaniakuj i nie wykorzystuj faktu że nikt z początkujących graczy się nie udziela na ten temat(z pewnością czytają) tutaj.Widzę że starasz się bardzo zrobić ze mnie kozła ofiarnego jaki to ja jestem nie doświadczony i użalam się nad sobą...Dodawanie tego czego nie napisałem tylko świadczy o Twojej fantazji(po pierwsze nie roztrwoniłem 2 mln,nie pisałem tego i zresztą nie dostaje się 2 milionów na start tylko milion,i spędziłem w SM 4 lata nie trzy i dobrze wiesz jak wygląda kariera w SM - dostajesz cudownego juniora,sprzedajesz za 15,20,30mln,czym wcześniej się takiego sprzedało tym większa była szansa na zrobienie postępu).
Porównując Twój start a początkujących narzuca się pytanie z czego początkujący ma się dorobić tego czego Ty się tak ciężko dorobiłeś w miesiąc,ot tak prosty przykład...I gdybym się tak użalał nad sobą to bym pisał zdecydowanie częściej a nie raz na miesiąc czy dwa...Widzę co się dzieję,wiec reaguje...
I oczywiście że staje w obronie początkujących graczy,a nie udzielają się,bo są świadomi że zawsze znajdzie się ktoś taki jak Ty i będzie negował wszystko co napiszą i dlatego ja też kończę z tobą dyskusje bo to walka z wiatrakami...



RE: Nic nie macie do powiedzenia? - guti - 2012-07-18

AssAssin - widzę zrobiles pelna analize szkolki juniorow. Ale - patrzysz przez pryzmat nowego gracza. Pewnie zjadłes zeby na sm-ie wiec SW powinno byc dla Ciebie w tym momencie wyzwaniem.
Porownam Twoje wejscie do SW do druzyny z a-klasy w pilce noznej, ktora zeby dojsc do poziomu Legii, Lecha, Wisly potrzebuje nietuzinkowego managera aby doszla na sama górę. Byc moze to jest niemozliwe ale jednak istnieje cien szansy, ze sie uda. Chcesz tutaj wyrownanych szans na otrzymaniu juniora mega fajnego tak jak w smie. Ale akurat to blad sm-a. Bo zobacz gdzie jest wieksza mozliwosc wytrenowania dobrego juniora, tak gdzie jest pelne zaplecze, scouti, czy tam gdzie krowy pasa sie na boisku itp,itd. Ja w sm gram juz 4 lata i zaczynalem bez szans na sucess,teraz jestem w 4 lidze, ale mysle byc nawet w 1 lidze, tu jestemsredniakiem, ale tez mam swoj cel i mysle ze kiedys zapukam do ekstraligi. Sa gry inne w ktorym nawet nie patrze co sie na gorze dzieje bo nie jestemw stanie osiagnac ich poziomu. Na razie. Cierpliwosc to podstawa. NIkt nie bronil mi, Tobie zarejestrowac sie na pczatku gry. Kazdy wszedl w swoim momencie i dostal miesjce w szeregu - ja sie nie poddaje i walcze, ale jak sie nie uda to trudno w koncu to tylko gra. Dlatego pomysł w ktorym junior nawet z super talentem, ale nie szkolony z najlepszym trenerem czy szkolony ale w slabej szkolce -- jezeli nie wychodzi wypasiony ze szkolki -- jest sprawiedliwy, realistyczny.
Ja optuje co by zalagodzic zeby dac mozliwosc sprzedania juniora ze szkolki -ale z gory za ustalona cene roznica z licytacji pomiedzy wartoscia spzredazy a cena wywolawcza idzie do BAnk of STefik


RE: Nic nie macie do powiedzenia? - AssAssin - 2012-07-19

guti - oczywiście że patrze przez pryzmat gracza początkującego(choćby prosty przykład na podstawie mojej szkółki,ja mam na chwilę obecną jeszcze 6 juniorów).Ja jeszcze zachowałem okazję do być może jakiegoś konkretnego transferu,ale patrząc na tych,którzy niedawno zaczęli i tych którzy dopiero zaczną(a sami widzicie że zdecydowana przewaga jest na korzyść tych którzy po krótkim czasie przestają grać)...nie widzę przyszłości.
Zgadzam się z Tobą,SW jest wyzwaniem i jest lepszym managerem od SMa - przynajmniej na razie,bo według mnie nie jest to do końca przemyślana decyzja...Ankiety pzeprowadzane są w mniej istotnych elementach,a tak poważne i śmiałe decyzje zapadają jakby od górnie...
Nie chodzi ze chcę wyrównanych szans na otrzymanie fajnego juniora bo tą szansę 3 tygodnie temu mieli wszyscy i czy ktoś odczuł z początkujących graczy że jest łatwiej?
Jeśli chodzi o SMa to szkółka juniorska to porażka,zdecydowane przeciwieństwo SW(przez 4 lata otrzymałem jednego juniora,który był w późniejszym czasie sporo wart...kto miał możliwość sprzedania go w miarę wcześniej to zarobił i się wybił,bo z czasem wartości juniorów spadły i dziady przejęły inicjatywę,więc nie ma porównania z SW...pod tym względem SW bije na łeb SMa,tu juniorzy wprowadzają świeżość,przyjemność i jakiś pozytywny cel gry...nie ma że dziad 30 lat jest 3 razy lepszy dzięki doświadczeniu jak to jest w SM...)
Czy tak naprawdę ciężko zrozumieć że hamowanie rozwoju szkółki juniorskiej zabija te pozytywne cele tej gry u początkujących graczy...Dziwicie się że wielu graczy odchodzi ledwo po rozpoczęciu gry...Wystarczy że spojrzą w skład,który otrzymują na start(można się załamać)...
Posiadanie na takim etapie gry kilku juniorów i nadzieja że na 5-6 juniorów otrzymają perełkę jest zdecydowanie większa,a jak już taka perełkę otrzymają to widzą jakiś dalszy cel gry...
Można było to inaczej rozegrać,czas treningu,ilość trenerów,średnią juniorów uwarunkować co do poziomu szkółki coś jeszcze innego dodać żeby ta motywacja była do rozbudowy,ale nie oszukujmy się...posiadanie kilku juniorów daje nadzieję na przyszłość i tak do końca się nie wie,ilu i który będzie wartościowym raiderem,ale ograniczenie możliwości ich pozyskiwania z pewnością nie wpłynie dobrze w przyszłości...rezygnujących z gry będzie coraz więcej i nie na etapie początkowym ale na etapie gdzie co niektórzy spodziewaliby się lepszych osiągnięć(choćby wyrównanej walki w swojej lidze)...Teraz będzie trzeba do czegoś dojść kosztem czegoś co będzie równoznaczne z długim oczekiwaniem na jakiekolwiek rezultaty...To początki monotonii SMa...
Nie wiem co jeszcze powiedzieć...
Proponuję każdą zmianę,którą chcielibyście wprowadzić konsultować z reszta grających na zasadzie ankiety jak to było ostatnio z tymi mniej istotnymi aspektami gry.