#40
Jak Heniu wspomniał przed chwilą, za baraże obie ekipy dostają COŚ. Jeśli to ma być coś to niech wróci w takim razie aby motocykl nie zużywał się. Zabrakło konsekwencji chyba gdy wprowadzano ten pomysł. Ustawienie w tej chwili zarobki na poziomie poniżej 50 tys. za mecz to jest fatalny pomysł.
- wojtas_gkm piszesz, że nie ma Twojej zgody na to aby za baraż była kasa jak za mecz. A czemu ? Czy dla danej ekipy to równie nie jest ważny mecz i czy nie ma on nic wspólnego z ligą ? Odpowiedź jest chyba oczywista.
- W wielu wypowiedziach podnosi się argument dodatkowego "zarobku" za baraże. Skoro ktoś w takich kategoriach to odbiera, to niech tak kombinuje aby znalazł się w barażach i dodatkowo "zarabiał". Jak wspomniałem wcześniej, ja chętnie zrezygnuję z tego "zarobku" i zamienię się miejscami aby tego uniknąć.
- Wspomina się także, że w niższych ligach są booty, więc awans jest automatyczny i to za kasę, nie jest to sprawiedliwe. To jest tylko skutek uboczny, że booty spadają do niższych lig. Ja bym akurat komuś z niższej ligi nie żałował jednego dodatkowego zarobku w sezonie, bo tam na nadmiar kasy nie mogą raczej liczyć. A zobaczcie ile jest wyników do 0 w barażach na wyższych poziomach. Czy to także jest sprawiedliwe ? A w sumie co jest winny przeciwnik, że ktoś nie wystawił składu ? Z jakiej byśmy strony nie patrzyli to można doszukać się "niesprawiedliwości".
- jeśli pozostaniemy przy zużywaniu się motocykli, musi być jakiś zarobek. Można w miarę obiektywnie stwierdzić, że zastosowanie tych samych zasad rozliczenia jak w lidze nie powinno mieć miejsca. A przeliczmy od tyłu ile to powinno się być. Ile kupujemy nowych motocykli na mecz ligowy ? Moim zdaniem, biorąc tylko pod uwagę samą piątkę seniorską to będzie ok. 10 sztuk, więc 300 tys.. Są 2 mecze więc schodzi z budżetu przynajmniej 600 tys.. To jest poziom jaki powinien pojawiać się w rozliczeniu spotkania barażowego, co tylko pokrywa zakupy sprzętu na te spotkania, a nie stanowi żadnego zarobku.
- Powróciłbym tutaj do zasady jak w meczach ligowych, kasę otrzymuje jedynie gospodarz spotkania, będzie rewanż a przeciwnik swoją kasę otrzyma również adekwatnie do ustawień a nie przypadkowo. Trochę wiąże się to z tym, że mamy wspólne ustawienie ceny reklamy i biletów na mecz sparingowy i barażowy. Konia z rzędem temu kto to ustawi na czas i prawidłowo. Jeździmy dosyć rzadko w barażach, więc po pierwsze - nie będziemy pamiętali przestawić wartości ze sparingu na baraż a po drugie, raczej nie ma się wiedzy, na jakim poziomie to ustawić, bo nie było kiedy jej zdobyć.
Reasumując może przydługi wywód, stan obecny nie jest trafiony. Powinno otrzymać się przynajmniej tyle kasy aby pokryć wydatki na uzbrojenie się na mecze barażowe lub powinien nastąpić powrót do stanu poprzedniego. Ustalenie dzisiaj kwoty zwrotu za baraż nie jest łatwe, gdyż im wyżej w lidze tym wyższe są kwoty za mecze ligowe. Zatem wspomniana przeze mnie kwota 600 tys. jest zbyt hojnym datkiem dla ekipy z 5/6 ligi bo oni na meczu jeszcze tyle chyba nie zarabiają. Nie znam dokładnie wyliczenia ilu przychodzi kibiców na mecz , ale sądzę, że gdyby nawet w 5 lidze ktoś posiadał stadion na powiedzmy 50 tys. miejsc to i tak nie zarobiłby chyba zbyt dużych pieniędzy na biletach.
Niech się ta nasza dyskusja raczej stanie się przyczynkiem do dyskusji nad zmianami w SW jeśli chodzi o finanse, znacznie szerzej rozumiane niż tylko kasa za baraż. Nie łatajmy kolejnych dziur, spróbujmy raczej podyskutować nad rozwiązaniami systemowymi. Była kiedyś taką grupa "Umysły Twórcze". Może warto do tego modelu powrócić i coś sensownego wypracować, bo już wtedy prowadzono tam dyskusje na podobny temat.